banner
palmiyemerkezi
anasayfa
ayinbitkisi
arsiv
bos1
baglantilar
iletisim
kitap
palmiye böceði
basýnda
siteyioneriniz
harita
sorular ve cevaplar
ulasim
lisan seç
intro
bos2
bos2
bos2
2004-AYIN BİTKİLERİ
2004 YILI ARŞİVİ 2005 YILI ARŞİVİ 2006 YILI ARŞİVİ
2007 YILI ARŞİVİ 2008 YILI ARŞİVİ 2009 YILI ARŞİVİ
2010 YILI ARŞİVİ 2011 YILI ARŞİVİ 2012 YILI ARŞİVİ

Konu başlıklarına tıklayarak ilgili bilgiye erişebilirsiniz.

ARALIK...........Callicarpa bodinieri-mor İncİ                      

                                                             Rhus pendulina-rhus

                                          OCAK...............GLORİOSA SUPERBA-ATEŞ LALESİ

                                          ŞUBAT.............HOWEA FOSTERIANA-KENTİA

                                          MART..............CYMBOPOGON CITRATUS-LİMON OTU
                                          NİSAN..............MELİANTHUS MAJOR-BAL ÇALISI
                                          MAYIS.............NYMPHAEA-NİLÜFERLER
                                          HAZİRAN........Adenium obesA-ÇÖL GÜLÜ
                                          TEMMUZ.........Verbena bonansiS-KELEBEK VERBENASI
                                          AĞUSTOS........Asparagus OfficinaliS-KUŞKONMAZ
                                          EYLÜL..............Plumeria-HİNT MABET AĞACI
                                          EKİM................Bauhinia TomentosA-SARI ÇİÇEKLİ BAHUNYA
                                          KASIM.............BRUGMANSİA VE DATURALAR-ÇAN ÇİÇEKLERİ
                                          ARALIK...........Hibiscus mutabilis-yol hatmİ
PALMİYE MERKEZİNDEN HABERLER - AYIN BİTKİSİ                          Aralık  2004

Kasım ayında, merkezimizde kış hazırlıklarına yoğunluk kazandı. Soğuktan etkilenebilen bitkilerimiz seralara taşındı. En düşük sıcaklık, 26-27 Kasım geceleri, -3 °C olarak yaşandı.

Palmetumda ve dış mekanda soğuktan ilk etkilenen bitkiler; Zarif Sestrum (Cestrum elegans), Maviş (Solanum rantonnetii), Kırmızı yapraklı Muz (Musa esnete), Muz (Musa paradisica), Duranta (Durantha repens), Tekomarya (Tecomaria capensis), Tiboçina (Tibouchina multiflora), Kana (Canna indica), Çan Ağacı (Brugmansia aurea), Ağaç Mine (Lantana camara), Gelin Duvağı (Bougainvillea sp.), Kufea (Cuphea hyssopifolia), Maymun Çıkmaz Ağacı (Chorisia speciosa), Aslan kulağı (Leonitis leonurus), Natal Eriği (Carissa macrocarpa), Yasemin Çiçekli Solanum        (Solanum jasminoides), Kanguru Elması (Solanum avriculare), Sarı Çiçekli Hibiscus (H. trionum), Afrika Yıldız Ağacı (Grewia occidentalis) ve Kısmet Ağacı (Clerodendrum trichotomum), Pedunculatus (Pedunculatus tithymoides), Gece Kokan Mellissa (Cestrum nocturna), Aloe vera , Gözyaşı Bitkileri (Kalonchoe daigromantiana ve K.tubiflora), Cüce Feniks (Phoenix roebelinii) ' oldu.

Soğuğa hassas türlere korumalıklar yapıldı. Olgunlaşan tohumların toplanmasına devam edildi. Aralık ayı içinde bitmesi planlanan, kaktüs evinin demir konstrüksiyonunun yapımına devam edildi.

AYIN BİTKİSİ::GÜL HATMİ - YOL HATMİ (Hibiscus mutabilis)                Aralık  2004

Hibiskuslar, Malveceae ailesinden, 250 kadar türde, çalı ve ağaç formunda bitkilerdir . Bununla birlikte, bu aileye mensup bitkilerden özellikle, Çin güllerinin ( H. rosa sinensis) binlerce hibridi elde edilmiştir. Çoğunluğu geniş tropikal yayılım gösterir, ancak bazı türler soğuğa ve dona dayanıklıdır (örn; H. syriacus, H. moscheutos ). Genellikle gösterişli çiçekleri için yetiştirilirler. Aynı zamanda yiyecek, lif, boya ve ilaç olarak da yararlanılırlar.

Hibiscus mutabilis , Çin kökenli, kanaatkar, yaprak döken ağaççıktır. Mutabilis; latincede değişken, değişen anlamındadır. İlk açtığında beyaz olan çiçekleri, önce pembe sonra da koyu pembe-kırmızıya renk değiştirirler. Yol hatmi, ülkemizde Ege ve Akdeniz sahil kuşağında yetişmektedir. Kasım ayında çiçek açtığından, genelde yazlıkçı olarak tanımlanan kesimin bu iri güle benzeyen çiçekleri, görme şansı olmamaktadır. Yol hatmiler, derin loplu yapraklara sahiptir, 4-5 m boylanırlar. Budanarak istenen ölçülerde tutulabilir (3-3.5m boy uygun olur) ve saksıda da yetiştirilebilirler. Kış budaması yapılmalıdır. Budanan dallardan çelikle veya ilk baharda ekilen tohumla üretilebilirler. Sonbahar sonunda çiçek açan bitkimiz, kullanıldığı her yerde odak noktası olacaktır.

Merkezimizde H. mutabilis dışında, H. syriacus(Ağaç hatmi), H. rosa sinensis(Çin-Japon gülü), H. tiliaceus, H. trionum, H. pedunculatus, H. diversifolius üretimi ve satışı yapılmaktadır. Koleksiyonumuzda H.moscheutos ‘southern bella ' bulunmaktadır.

Sayfa Başı

 

 PALMİYE MERKEZİNDEN HABERLER - AYIN BİTKİSİ                        Kasım 2004

Merkezimiz Ekim ayını, kış hazırlıkları ve Kaktüs Evi inşaatı ağırlıklı çalışma ile geçirdi. Bu yılın tohumlarının toplanmasına devam edildi. Tohum Satış Sayfamız yenilendi. Yeni tohum listemizde göreceğiniz gibi palmiye ve diğer tohum çeşitlerimizi arttırdık. Ülkemiz için yeni olan bazı tür bitkilerin çelikle üretimine hızlı bir şekilde devam edildi.

Kaktüs ve Sukkulent Evi çevre düzenlemesi son safhasına geldi. Kaktüs evi, demir aksamı montajına başlandı. Peyzaj Mimarlarımızdan, Stajyer Gökhan Pehlivan askerlik görevi nedeni ile Merkezimizden ayrıldı. Stajyer Peyzaj Mimarı Emre Çakır, daimi kadroya geçti.

Profesyoneller için üretim fazlası olan ürünlerin fotoğraf ve fiyatlarının bulunacağı bir “Palmiye Merkezinden Fırsatlar” sayfası düzenlendi.

  AYIN BİTKİSİ: BRUGMANSİA  VE  DATURALAR                                          Kasım 2004

BRUGMANSİA  VE  DATURALAR
(Çan Ağaçları ve Çan Çiçekleri)

Bir çok kitapta aynı isim altında toplanan, Datura ve Brugmansi lar birçok yönden biribirinden farklıdır. Solanacea ailesinden olan bu bitkiler genelde, tropik Amerika kökenlidir. Bu iki grup bitkinin karışıklığa neden olmadan ayrılması için aşağıda yazılı özelliklere dikkat edilmelidir.

Brugmansia’lar boyları 8m ye kadar uzayan, odunsu gövdeye sahip, uzun ömürlü, çan şeklinde hafif aşağı dönük veya tamamen sarkan çiçekleri olan bitkilerdir. Buna karşın daturaların boyu genelde 1.5-2m yi geçmez, gövdeleri yumuşaktır, ömürleri 1 veya birkaç yıldır, çan şeklindeki çiçekleri yukarı bakar. Ayrıca brugmansia tohumlarının üzerinde diken ve çıkıntılar yoktur, datura tohumları ise genelde yuvarlak veya oval, üzerleri dikenlidir.

Gerek datura, gerek brugmansiaların hibridleme ile birçok varyetesi elde edilmiştir. Bu göz alıcı bitkiler, çiçeklerini yaz ve sonbaharda açarlar. Dona dayanıklı olmadıklarından, ülkemizde ılıman Akdeniz iklim bölgesi dışında, saksı veya kaplarda yetiştirilebilirler. Saksılarda yetiştirilen büyük bitkiler, yazın bahçede soliter olarak kullanılırlar. Uygun iklimde bahçelerde grup olarak da kullanılmaktadırlar.

Bilhassa yaz aylarında su gereksinimleri iyi karşılanmalıdır. Kışın fazla su gereksinimleri yoktur. Bu bitilerin tohum ve çelikten üretimleri kolaydır, bazı hibridlerin güzel kokusu vardır. Meyveleri uyuşturucu alkoloit içermektedir, kara büyü yapımında kullanılmıştır. Bugün toksik etkisi olan bitkiler arasında yer almaktadırlar.

Sayfa Başı

 

 PALMİYE MERKEZİNDEN HABERLER - AYIN BİTKİSİ                           Ekim   2004

Temmuz, Ağustos aylarında aşırı sıcaklıklar nedeni ile gelişimi yavaşlayan bitkiler, Eylül ayında büyük bir hızla gelişim göstermeye başladılar. Jöle Palmiyelerinden (Butia Capitata-Yatay) bol miktarda meyve elde edildi. Personel ve gelen misafirler Türkiye de ilk üretilen bu palmiye meyvesini yeme fırsatını elde ettiler (fotoğraf Jöle Palmiyesi meyveleri).

Tohum bankası gereksinimi için, tohum yapan bitkilerin tohumları toplanmaya başlandı. Bu yıl birçok tür palmiyede, bereketli meyve oluştu ve tohum hasadına başladık. Ekim ayı ortalarında, sitenin Tohum Satış sayfasında yeni fotoğraflarla birlikte, yenilenmiş listemizi bulacaksınız.

Birçok bitkimiz çiçek açtı. Çiçek açan bitkiler arasından mavi renkli çiçekli üçünün fotoğrafını görüyorsunuz (Plectranthus eckmanii, Solanum rantonnetii ve Tibouchina multiflora).

Peyzaj mimarı Aynur Dersinlioğlu yurdışında bulduğu iş için ayrıldı.

Peyzaj mimarı Emre Çakır aramıza katıldı. Dinlenme alanı olarak düzenlenen Zakkum Kafe ve Kaktüs Evi çevre ve iç düzenlemelerine başlandı.

Eylül ayı içinde, Akdeniz Üniversitesinden Peyzaj Mimarlığı bölümünden Dr. Meryem Atik ve İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi Öğretim Üyelerinden, Türkiye de ilk kez Datça Hurması’nı (Phoenix Theophrastii) bulan ve tanıtan Prof. Dr. Melih Boydak merkezimizi ziyaret ettiler(fotoğrafta Prof. Boydak, Merkezimizde tohumdan yetiştirilen ve meyve veren Datça Hurmaları önünde görülüyor).

 AYIN BİTKİSİ: Sarı-Çan Çiçekli Bahunya (Bauhinia Tomentosa) Ekim 2004

Bauhinia’lar leguminöz-Baklagiller ailesindendir. İki loplu yaprakları, orkide benzeri çiçekleri olan, ağaç, çalı ve sarmaşık türü bitkilerdir.


Bauhinia tomentosa (Sarı çan çiçekli bahunya) büyük çalı veya küçük ağaç formunda bir bitkidir, boyu genellikle 3-4 metreyi geçmez, hafif dona dayanıklıdır.

Türkiye de ilk defa ürettiğimiz ve adaptasyon çalışmalarını yaptığımız bu bitkinin vatanı Güney Afrika, Mozambik, Hindistan ve Güneydoğu Çin'dir. İki loplu yaprakları, diğer bauhinia'lara göre daha küçüktür, 2-3cm'yi geçmez. Sarı çan şeklinde, ortasında kahverengi veya mor-siyah gözü olan sarı çiçekleri 3-4cm uzunluktadır. İlkbahardan kışa kadar açan B.tomentosa, peyzajda soliter veya süs çiti bitkisi olarak kullanılabilir. Üretimi tohum veya çelikledir.

Merkezimizde Bauhinia tomentosa dışında Bauhinia variagata ve Bauhinia variagata “candida” (beyaz bahunya) ticari olarak üretilmektedir. Ayrıca Bauhinia galpinii ve Bauhinia yuanensis koleksiyonumuzda mevcuttur.

Sayfa Başı

 

 

 PALMİYE MERKEZİNDEN HABERLER - AYIN BİTKİSİ                          Eylül 2004

Merkezimiz Ağustos ayını yoğun eğitim çalışmaları ile geçirdi. Eğitim programı ay boyunca teorik ve uygulama şeklinde devam etti. Proje, aplikasyon ve uygulama yanında, tohum çimlendirme, çelik alma, şaşırtma, dikim, hastalıkla mücadele, bakım, bitki tanıma ağırlıklı programda, günde 12 saat mesai yapıldı. Programa Stajyer Peyzaj Mimari öğrencisi. Nihan Özçelik, Peyzaj Mimarı Aynur Dersimlioğlu , Peyzaj Mimarı Gökhan Pehlivan, misafir Peyzaj Mimarı Melis Sönmezgil, Sevda Badur ve Fırtına Badur katıldılar. Ondokuzmayıs Üniversitesi öğretim üyesi ve Ünye Meslek Yüksek Okulu Müdürü Prof. Dr. Osman Ecevit, Akdeniz Üniversitesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Selçuk Sayan ve Ziraat Mühendisi Öner Özgüneş katılımcılara teorik ve pratik bilgiler verdiler.

Eğitim programı kapsamında, Kaunos antik kentine 19 Ağustosta yapılan gezide, Kazı Başkanı Prof Dr Cengiz Işık ve Prof Dr Adnan Diler tarafından, kazı ve restorasyon çalışmaları ile geniş bilgi verildi. Prof Sayın Işık başta olmak üzere bütün kazı ve restorasyon ekip üyelerine teşekkür ederiz.

1966 yılından, öldüğü 2002 yılına kadar, Kaunos kazılarını 35 yıl yürüten, rahmetli Prof. Dr. Baki Öğün anısına dikilen kitabe ve çevre düzenlemesi ile ilgilenildi. Eski limana hakim tepede bulunan, yaşlı Çitlenbik ağacının restorasyonu ve yaş tayini için neler yapılabileceği konusu ile Peyzaj Mim. Sönmezgil çalışmaya başladı.

 AYIN BİTKİSİ: Hint Mabet Ağacı (Plumeria -Frangipani)                       Eylül 2004

Dünyanın en güzel çiçeğine sahip ağaçlarından olan, Plumeria’lar apocynaceae sınıfından, yaprak döken veya yarı-her daim yeşil, 8 türü olan, çalı veya küçük ağaçlardır.

Sukkulent gövdeleri, kalın ve etli dalları vardır, anavatanları tropik ve subtropik Amerika’dır. Asyada,  Budist Hint’liler, tapınaklarını bu bitkinin gösterişli ve parfüm gibi kokan çiçekleri ile süslediklerinden, Hint Mabet Ağacı (bitkisi) de denilmektedir. Anavatanlarının dışında, tropik ve subtropik birçok ülkede peyzaj ve süsleme amaçlı kullanılmaktadırlar.  Plumerialar dona dayanıksızdır, tohumdan veya çelikleme ile üretililirler.

 Plumeria alba vatanı Küçük Antiller ve Porta Rico, olduğu için Batı Hint Yasemini olarak adlandırılmaktadır. Geniş bir çalı veya kısa geniş bir ağaç olarak tanımlanabilir. Dolgun dalları üzerindeki, koyu yeşil yaprakları 25-30cm uzunluğa erişir, altları hafif tüylüdür. 6metre yüksekliğe ve 4 metre genişliğe erişebilen bir ağaçtır. Ortasında sarı gözü olan, beyaz renkli, salkım şeklindeki gösterişli ve parfüm kokulu çiçekleri bütün yaz ve sonbahar boyunca açar.

 Rodos, Kıbrıs, Alanya da ağaçları olan bu bitkinin, Akdeniz sahil şeridimizde, korunaklı yerlerde veya sera şartlarında üretilmesi mümkündür. Palmiye Merkezi seralarında 300cm boya kadar örnekleri olan bu harika bitkilerin satışı yapılmaktadır.

Plumeria rubra  Meksika, Panama kökenlidir. Yukardaki türe çok benzerlik gösterir. Ağaçlar Plumeria albaya göre biraz daha büyük boya erişebilirler. Ortalarında sarı gözü olan çiçekleri, genellikle gül pembesi, bazen sarı, kırmızı veya bronz rengi olurlar. Palmiye Merkezi seralarında 150-200cm boya erişen örnekleri bulunmakta ve satışı yapılmaktadır.

Sayfa Başı

 

 PALMİYE MERKEZİNDEN HABERLER - AYIN BİTKİSİ                        Ağustos   2004

11 Temmuzda “Rüya Bahçesi” birinci kısım inşaatı, 19.havuzun dökülmesi ile tamamlandı. Havuzların 2si sulak alan bitkileri yetiştirilmesi için, diğerleri, her biri değişik türde nilüferlerin teşhiri için planlandı ve dikimler tamamlandı.

Ziraat Mühendisi Mehtap Turğul Merkezimizden ayrıldı. Peyzaj Mimarı Gökhan Pehlivan kadromuza katıldı. Sevda-Fırtına Badur çifti idari kadroda yer alarak göreve başladılar.

 AYIN BİTKİSİ: Kuş Konmaz- Asparagus Officinalis                         Ağustos   2004

Kuşkonmaz, insanlar tarafından aranan ve sevilerek yenilen, uzun ömürlü bir sebzedir. Merkezimizde 10 yıldır, kendi gereksinimlerimiz için yetiştirilmektedir. Ülkemizde tohum ve pençesinin ticari olarak bulunması zordur. Uzun süredir gelen istekler üzerine, geçen yıl tohumlarını satmaya başladığımız kuşkonmaz bitkisinin bu ay ilk defa 9cm çapında saksılarda fide satışına başlıyoruz. Kış aylarında 1-1.5yaş pençe satışlarına başlayacağız.

Kuşkonmaz tohumdan yetiştirildiği takdirde 3 yılda mahsul vermektedir. Birinci yıl saksı veya tavalarda çimlendirilen tohumlar, sonbaharda yapraklarını kaybederler, bu arada rizom kökleri gelişmiş olur. Baharda topraktan çıkarılan pençeler (rizom), özel hazırlanmış dikim yerlerine nakledilirler. Kuşkonmazın başlıca gereksinimi su geçirgenliği iyi olan bir ortamdır. Bunun için kumlu, organik maddeden zengin bir toprak idealdir. Drenajı sağlanmış dikim yerine nakledilen pençeler, sıra halinde 50cm genişliğinde tümsekler üzerine 20-30cm ara ile dikilirler.

Kalıcı yerine dikilen kuşkonmazların, 1. yıl sürgünleri kesilmez. Bitki mahsul alınmadan, yeni yerinde bir yıl gübrelemesi yapılıp, suyu verilerek bakılır. Ertesi yıl, üç yaşına basan bitkilerin hasadına başlanır. Hasad bitkinin ilkbahar sürgünlerinin, çıktığı kumlu toprağın altından kesilmesi ile yapılır. Kesilerek hazırlanan kuşkonmazlar, tercihen aynı gün tüketilmeli veya taze iken derin dondurucuya konulmalıdır. Kral sofralarının vazgeçilmez öğelerinden olan kuşkonmaz, haşlanarak zeytinyağı ve limonla yenilebildiği gibi, çorbası ve çok çeşitli yemekleri yapılan bir sebzedir.

Kuşkonmaz bütün sebzeler arasında en fazla folik asit içerendir. Yağ, kolesterol ve sodyum oranı düşük, lif, potasyum, thiamine, A, C, B6 ve glutathione’ dan zengin, kuvvetli bir antioksidandır.

Kuşkonmaz yiyenlerin %60 ında idrarda keskin kötü bir koku duyulur. Araştırmalar bu kokunun kuşkonmaz yenmesinden sonra vücutta oluşan ve idrara geçen metil merkaptan ve bazı metabolitlere bağlı olduğunu göstermiştir. Kalıtımsal olarak %40 populasyonda bu işlem oluşmamakta ve idrar kokusuz çıkmaktadır. Bununla birlikte, idrardaki kokunun hiçbir zararı yoktur ve kuşkonmaz yenilmesinden vazgeçilmesi önerilmez.

Kuş Konmaz için geniş bilgi: www.asparagus.org

 

Sayfa Başı

 

 PALMİYE MERKEZİNDEN HABERLER - AYIN BİTKİSİ                    Temmuz  2004

Haziran ayı da,   mutat üzere yoğun çalışma temposu ile geçti. Birçok bitki ilk çiçeklerini açtı, Küba’dan tohumunu getirdiğimiz bitkiler büyümeye başladılar. Açan çiçeklerimiz arasında, Claredendrum thomsonae “Kanayan Kalp”, Puya chiliensis “Puya”, Hibiscus moscheutos cv southern bella “Tepsi Çin Gülü”, değişik Yukka türleri ve Merkezimiz  özel Canna indika “Kanna” koleksiyonu  sayılabilir. Fotoğraflarda, Kanayan Kalp, Tepsi Çin Gülü ve Kanna koleksiyonumuzdan bir bölüm görülmektedir.  Efsaneye göre, aşkını söyleyemeyen genç bir hizmetçi, bulunduğu konaktan dağlara kaçar, burada ağlarken düşen gözyaşlarının doldurduğu çukurda bir bitki yeşerir ve fotoğrafta gördüğünüz çiçeği açar, bu çiçeğin adı “Kanayan Kalp” olur.

 AYIN BİTKİSİ: Kelebek Verbenası (Verbena bonansis)            Temmuz   2004

Verbenaceae ailesinden olan Verbena bonansis’in ana vatanı Güney Amerika Kıtasıdır. Güney Brezilya, Arjantin, Uruguay ve Paraguay’ın sulak alanlarında yetişir. İnce yuvarlak gövdeleri, birkaç adet olabilir, 100-150cm e erişir. Yaprakları ince, seyrek, gövdenin yakınındadır. Uzun çiçek saplarının uçlarında, mor renkte, petek gibi birleşik ufak çiçekleri, grup oluştururlar.

Ülkemizde tanınmayan, ancak yabancı peyzaj düzenleme kitaplarında sıklıkla görülen bu bitki, ilk defa 2003 yılında Merkezimizde üretilmiş, -6C derecede hiç zarar görmemiştir. Kitap bilgisine göre -10C muhtemelen daha soğuğa dayanmaktadır. Don nedeni ile ölse bile, ertesi yıl dökülen tohumlarından çok sayıda çıkmaktadır. Peyzaj düzenlemesinde, kısa bitkilerle, büyük çalı veya ağaç grupları arasında, yumuşak geçiş ve renk armoni veya kontrastı yaratmak için kullanılabilir.

Bizim gözlemlediğimiz özelliklerinden biri de kelebekler için dayanılmaz çekici olmasıdır, bu nedenle Kelebek Verbenası adını verdik, yer örtücü olarak görmeye alıştığımız mor verbena’yı görmek için artık yere bakmak zorunda kalmayacağımız bir bitkiyi kısaca tanıttık.

Sayfa Başı

 

 PALMİYE MERKEZİNDEN HABERLER - AYIN BİTKİSİ                        Haziran   2004

Yoğun çalışma temposu ile Mayıs ayını geride bıraktık. Ziyaretcilerin dinlenme mekanı olarak tasarlanan “Zakkum Kafe” düzenlemesinde sona yaklaşıldı. Zakkumlar aşırı çiçeklerinden dolayı yerlere yattılar!

Bu yıl açtığımız Su ve Sulak alan Bitkileri Bölümü büyük ilerleme kaydetti, 14 tür Nilüferimiz çiçek açtı, birçok yeni bitki koleksiyona ilave edildi ve üretimlerine başlandı. Sitemiz “Su ve Sulakalan Bitkileri” sayfası yenilendi.

Türkiyede olmayana ağırlık veren Merkezimiz, “Tropik, Subtropik ve Enteresan Meyveler” örneklerini bulundurmaya ve bazılarının satışına başladı. Seramızda yetiştirdiğimiz Ananaslar (pineapple)’ın tadına bakma şansımız oldu. Sitemizin eksik olan “Egzotik Meyveler” sayfasını da şimdilik tamamladık.

Son haberimiz yetiştirdiğimiz Dev starliçeler “Strelitzia nicolai” saksıda, ilk çiçeklerini açmaya başladı.

 AYIN BİTKİSİ: Çöl Gülü (Adenium obesa)                         Haziran  2004

Açan çiçeklerimizden en güzellerinden biri şüphesiz, Çöl Gülü (Adenium obesa) oldu. Zakkum ile yakın akrabalığı olan çöl gülleri, tropik bitkilerdir. Zakkum (Nerium oleander) gibi dona dayanıklı değillerdir. Ilıman iklimlerde dona dayanıklılığını arttırmak için, çöl güllerini zakkum üzerine aşılarlar. Fotoğrafta seramızda bulunan Çöl Gülü nü ve çiçeklerini görüyorsunuz.

Merkezimizde 30 kadar tür zakkum arasında, dünyada bir eşi bulunmayan Nerium oleander “Esener” varyetesi bulunmaktadır. Henüz tescil ettirilmeyen bu variagata (alacalı yapraklı) zakkumun yaprakları orak şeklindedir. Kültürü yapılan diğer alacalı yapraklı zakkumlardan farklı olarak, yaprak sarı-yeşil yerine beyaz-yeşil renkte, çiçeklerde çok katlı kırmızı yerine, tek katlı ve açık pembe-beyazdır. Fotoğraflarda çöl gülü, ve Esener Varyetesini görüyorsunuz.
Zakkum koleksiyonumuzdan örnekler ...>>>

Sayfa Başı

 

 PALMİYE MERKEZİNDEN HABERLER - AYIN BİTKİSİ                           Mayıs   2004

Merkezimiz Nisan ayını yoğun bir şekilde çalışarak geçirdi. “Rüya Bahçesi” nin büyük bir kısmı tamamlandı. “Kaktüs ve Sukkulent Evi” temeli atıldı. Kübadan gelen 50, RHS (Royal Horticulturel Society) den gelen 30, Kirstenbosch Botanik Bahçesinden gelen 15 yeni tür, bitki tohumlarının çimlenmesi başladı. Kendi kaynaklarımızdan elde edilen tohumlardan da 60 yakın türün ekim veya şaşırtması yapıldı. Satış ve teşhir bölümümüz dolgu yapıldıktan sonra yeniden düzenlenmeye başlandı. Birçok bitki çiçek açtı, Koi balıklarımızın nüfusu arttı.

Fotoğraflarda yeni düzenlenen dış mekan satış bölümü, ana sera girişi Kaktüs ve Sukkulent Evi inşaatını görüyorsunuz.

 AYIN BİTKİSİ: NYMPHAEA-NİLÜFERLER                                    Mayıs   2004

Palmiyelerin bitkiler dünyasının kraliçesi olarak tanımlanması gibi, nilüferler de su bitkilerinin, en güzelleri olarak, “Su Kraliçeleri” olarak bilinirler.

Nilüferlerin tropik olanları ve soğuğa dayanıklı olan türleri vardır. Tropik olanlar da gece çiçek açanlar ve gündüz çiçek açanlar olarak ikiye ayrılırlar. Birçok tür doğal nilüfere karşın, daha gösterişli, daha az yer tutan, daha bol çiçek açan ve çiçek ömrü daha fazla olan hibridler tercih edilmektedir.

Merkezimiz nilüfer üretimi genelde soğuğa ve ülkemiz koşullarına uygun, dünyada en fazla tutulan, en kaliteli hibrid türlerden yapılmaktadır. Bu bölümde, yetiştirdiğimiz hibridlerden bazılarını kendi fotoğraflarımızla tanıtmak istiyoruz...>>>

Sayfa Başı

 

 PALMİYE MERKEZİNDEN HABERLER - AYIN BİTKİSİ                            Nisan   2004

Kışın yaşanan Köyceğiz gölü taşmasından en az etkilenmemiz için, bitki teşhir ve büyütme alanlarında dolgu işlemlerine büyük hızla devam edildi. Bu yılbaşından beri yapılan dolgu yaklaşık 600m³ e ulaştı. Baharla birlikte doğal ve egzotik bitkilerimiz çiçeklenmeye başladılar. Fotoğraflarda çiçekli ılgın ağaçlarından biri, kırmızı orman laleleri (anemon), erguvan ağacı, arkasında süs şeftalisi ile görülmektedir.

Ananas (pineapple) meyvelerimiz olgunlaşmaya başladılar.

Bir büyük olayımız da, Altın starliçe’nin 3 çiçek birden açması oldu...>>>

Çiçek açan egzotik bitkilerimiz arasındaki Kanguru pençesi ve Aslan kulağı da fotoğraflarda görülmektedir.

                  

                  

 MELİANTHUS MAJOR-Bal ÇİÇEĞİ veya Bal ÇalIsI                          Nisan    2004

Ülkemizde ilk üretimini yaptığımız bitkilerdendir. Güney Afrika kökenli Melianthus ailesinde bulunan 6 bitkiden Melianthus major ve Melianthus comosus Merkezimizde üretilmiş ve soğuk dayanıklılık araştırması yapılmıştır.  

RHS bitki ansiklopedisinde, -(1-2) santigrat dereceye dayandığı belirtilen Bal Çalısı, bizim deneyimlerimize göre kısa süreli –(6-8) santigrat derecede yaprakları bile zarar görmeden dayanmaktadır. Mavimtırak-soluk yeşil, 9-17 segmentli, derin dişli, oval yaprakları, 30-50cm büyüklüğe ulaşır. Bu enteresan ve çok değişik yaprak görünümü ile melianthus diğer bitki grupları arasında hemen dikkati çekmektedir. Bitki 2-3metre boy ve birkaç metre genişliğe ulaşır, dalları yana doğru düzensiz bir şekilde ilerleyerek bitkinin kapsadığı alanı gittikçe arttırırlar. İlkbaharda uzun saplar üzerinde, çok değişik, koyu kırmızı renkte çiçek açarlar.Kırmızı çiçekler ve mavimtırak yapraklar fotoğrafta görüldüğü gibi çok güzel bir kombinasyon yaratmaktadır. Bitki tohumdan ve zor olmakla birlikte çelikten üretilir.

Melianthus major ile aynı aileye mensup Melianthus comosus da merkezimizde üretilmiş ve aynı derecede soğuğa dayanıklı olduğu görülmüştür. Melianthus comosus Mart 2004 de ilk çiçeğini açmıştır.

Melianthus major bu yıl çok az miktarda satışa sunulacaktır, ancak önümüzdeki yılda bu bitkiyi daha ucuz olarak sunabileceğimizi ümit ediyoruz. Melianthus comosus üretim çalışmalarımız devam etmektedir.

Sayfa Başı

 

 PALMİYE MERKEZİNDEN HABERLER - AYIN BİTKİSİ                           Mart    2004

Merkezimiz ağır kış şartlarından sonra, yavaş yavaş toparlanmaya başladı. Öncelikle taşan Köyceğiz Gölü suları altında kalan, saksılı bitki teşhir ve büyütme alanları yeni dolgularla yükseltilmeye başlandı.


Şubat ayı içerisinde Akdeniz Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı Bölümden Yrd. Doc.Dr. Selçuk SAYAN, Japon Bahçesi Experi Unebi Kaneko,  Mitsura Kimimoni ve Eşi bahçemizi ziyaret ettiler.
 

Nilüfer-Lotus koleksiyonumuz İsrail’den ithal ettiğimiz yeni türler ve ABD den gelen tohumlarla 20 nin üzerine çıktı. Türkiye de ilk defa istenen renk ve saf türleri piyasaya verme olanağımız oldu.

 

YETKİ SAHİBİ OLUP TA BİLGİ SAHİBİ OLMAYAN DEVLET MEMURUNUN VERDİĞİ ZARARLARI, LÜTFEN OKUYUNUZ! ...>>>

MERKEZ NİLÜFER KOLEKSİYONU FOTOĞRAFLARI İÇİN LÜTFEN SU BİTKİLERİ BÖLÜMÜNE BAKINIZ ...>>>

Nilüferleri ve su bitkilerini teşhir etmek için Şubat ayı içinde başlayan Rüya Bahçesi yapımı bütün hızıyla devam etmektedir. Bahçe yapımı bu ay içinde bitirilecektir. Fotoğrafta Rüya Bahçesi havuzları yapım çalışmaları görülmektedir. Akdeniz için geç kalan baharın, öncü çiçekleri açmaya başladılar, açan çiçeklerimizden bazılarının fotoğraflarını görüyorsunuz.

 LİMON OTU – CYMBOPOGON CITRATUS                                                Mart    2004

Vatanı Hindistan ve Sri Lanka dır. Gramineae ailesinden, yandan kardeşlenme ile büyük öbekler oluşturan çok yıllık bir ottur. Topraktan çıktığı yerde oluşan ince gövdeler, kamışa benzer, buradan çıkan yapraklar 100cm kadar boya erişir, bitkinin boyu 150 cm kadar olabilir, yandan verdiği piçlerle genişliği 90 cm e ulaşır. Soluk, mavi-yeşil yaprakları, elle ezildiğinde, çok keskin bir limon kokusu duyulur...>>>

Sayfa Başı

 

 PALMİYE MERKEZİNDEN HABERLER - AYIN BİTKİSİ                           Şubat  2004

Sitemiz ziyaretçilerinin Dini Bayramlarını kutluyoruz. Palmiye Merkezi Ocak Ayını Köyceğiz Gölü taşkını nedeni ile sular altında geçirdi. Merkezimiz  sert geçen kış şartlarına rağmen, çalışmalarını aralıksız sürdürmeye devam etti. Yeni seranın damlama sulama sistemi, çevre duvar örmesi tamamlandı. Bahçe budamaları başladı.

Geçen ay başında yeni elamanımız Mehmet Aslan işe başladı, bu şekilde kadrolu eleman sayımız 4 e yükseldi.

 Yurt içi ve yurt dışından, çok sayıda “ücretsiz danışma” aramalarına cevap verdik. Merkez çalışanlarının “yeni sera açılışı” nedeni katıldıkları  sera içi yemeği ve toplu fotoğraflarını sunuyoruz.

 BİR PALMİYE KLASİĞİ: HOWEA FOSTERIANA (KENTIA)                     Şubat  2004

Kentia palmiyesinin ana vatanı olan Lord Howe adası 1788 yılında Lt Henry Lidgbird Ball tarafından keşfedilmiştir. Avustralya’nın Sydney kentinin 480 mil kuzeydoğusundadır. 11 km. uzunluğunda 2.8 km genişliğinde olan bu ada boomerang şeklindedir. 1830 ila 1840 yılları arasında, ilk yerliler Amerikan balina avcılarına servis yapmak üzere adaya yerleşmişlerdir. Önceleri buradan geçen gemilerin su gereksinimini karşılayan adalıların nüfusu zamanla artmıştır...>>>

Sayfa Başı

 

 PALMİYE MERKEZİNDEN HABERLER - AYIN BİTKİSİ                           Ocak    2004

Palmiye Merkezinden ıslak ve soğuk haberleri ile merhaba. Köyceğiz Gölü'nde 80cm yükselme ve taşkına neden olan şiddetli yağışlardan, Merkezimiz de nasibini almış ve bahçemizin büyük kısmı su altında kalmıştır. TEDAŞ ilgisizlerinin gayreti ile, Merkez girişinde direkte bulunan “atan şalter” 22 saat sonra, 5 dakikaya yakın bir çalışma sonunda, kaldırılarak elektrik verilebilmiştir. Merkezimiz'in Ocak ayı başındaki durumundan bazı fotoğrafları sunuyoruz.

6 Ocak da şiddetli yağmur yanı sıra bir ara dolu yağmış, 7-8 Ocak tarihlerinde, geceleri,     -4C° ye düşen don olayı olmuştur.

 ZARARLI GÜZEL: ATEŞ LALESİ-“GLORİOSA SUPERBA”                        Ocak   2004

Tropik Afrika da bulunan, resimde gördüğünüz, parlak kırmızı ve sarı renklere sahip Ateş Lalesi veya Görkemli Lale zarif görünümünün yanında, çok zehirli bir bitkidir. Ateş Lalesinin başta kökleri olmak üzere bütün kısımları zehirlidir.

Afrikalılar bitkinin bu zehirli özelliğini bildiklerinden genelde uzak dururlar. Ancak bazı bölgelerde, çocuk düşürme amacıyla veya ilaç olarak kullanılmaktadır. Bu bitki ile bir zehirlenme vakası Sri Lanka dan rapor edilmiştir. Bitkinin kökünü yanlışlıkla kaynatıp içen bir kadın, hastaneye kaldırılarak kurtarılmış, ancak zehrin etkisi ile 20 gün içinde bütün saçları dökülmüştür. Olayın sevindirici tarafı, iki ay içinde saçlar tekrar uzamaya başlamıştır.

Çocukların parlak çiçekleri yiyebilecekleri düşünülerek, bu bitkinin evde bakılmaması uygun olur.Afrika’nın bazı kısımlarında bu bitki intihar amacı ile kullanıldığından “intihar bitkisi” olarak da adlandırılmaktadır. Ülkemizde Palmiye Merkezinde örnekleri bulunmaktadır.

Sayfa Başı

 

 Rhus pendulina - "Salkım Sumak"                                                      Aralık    2003

Merkezimizin 800m²  yeni serası Aralık 2003 de kullanıma açılmıştır. Büyütme serası olarak düzenlenen bu yeni mekanda, ağırlıklı olarak yüksek boylu subtropik bitkiler bulunacaktır. Bunların yanında, dondan etkilenen bazı koleksiyon bitkileri de bu seraya yerleşeceklerdir. Yeni serada sulama sistemi, gübreleme ve ilaçlama, damlama sulama yöntemi ile gerçekleştirilecektir. Resimlerde, yeni seramızın yerleştirme çalışmaları görülmektedir.

Rhus pendulina - "Salkım Sumak"                                                        Aralık    2003

Salkım Sumak, Güney Afrika Cumhuriyeti Cape bölgesinden, güney Namibya'ya kadar olan coğrafi konumda doğal olarak bulunmaktadır. 10 yıla yakın süredir merkezimizde, tohumdan üretilmiş ve uyum çalışmaları tamamlanmış orta boy bir ağaçtır.

Söğüte benzer özellikleri vardır. Açık yeşil, daima taze görünümlü, güzel yaprakları ile iyi bir gölge ağacıdır. Yol kenarı ağacı veya rüzgar perdesi olarak da kullanılabilir. Genelde kuraklığa dayanıklıdır ve oldukça süratli bir büyüme gösterir. Erişkinler 8 metre yükseklik ve 7 metre taç çapına ulaşırlar. Tarafımızdan söğüt ağacına göre tercih edilme nedeni, yaprak dökmeyen bir ağaç olmasıdır. Merkezimizdeki araştırmalarda -8C° de yapraklarını kaybettiği ancak gövdesinin zarar görmediği tesbit edilmiştir.

Merkezimizde yapılan denemelerde, bu ağacın taban suyu yüksek ve problemli olduğu yerlerde bile iyi bir gelişme gösterdiği ve topraktaki tuzluluğa dayanıklı olduğu belirlenmiştir. İlk baharda açan, ufak yeşil-sarı gösterişli olmayan çiçekleri, sonbaharda yuvarlak ufak meyveciklere dönüşür. Bu ufak meyveler kuşlar tarafından yenildiği için, kuşların bahçelerine  gelmesini isteyenler tarafından da arzu edilen bir ağaçtır.

Salkım Sumak, Merkezimizde tohumdan üretilmektedir, çelikle de üretilebilir. Ülkemizde ilk defa  Merkezimizde, 2002 yılında kitle üretimi yapılan, hızlı büyüyen bu ağaçlar, 2003 yılında satışa sunulmuştur. 25cm saksı içinde, 180-220cm boyundaki fidanlar, özel tanıtım fiyatı olarak KDV dahil 11.800.000 liraya merkezimizden temin edilebilir(kargo ile gönderme olanağımız yoktur). Toptan alımlar için lütfen fiyat isteyiniz.

Callicarpa bodinieri var. Giraldii “Profusion”  “Mor İnci”                  Aralık    2003

Calicarpalar Verbenacaea ailesinden, genelde tropik ve subtropik bölgelerde yaşayan 140 türdür. Yaprak döken ve dökmeyen türleri vardır.

 Üretim için seçtiğimiz Mor İnci batı ve orta Çin kökenlidir. Bu kültür, Kraliyet Botanik Derneği madalyasına sahiptir ve –(15-20)C° ye dayanıklıdır. 3metre yükseklik ve 2.5metre genişliğe ulaşabilen, çalı formunda, yaprak döken bir bitkidir. Eliptik, koyu yeşil yaprakları 18 cm boya erişebilir. Yaz ortasında kümeler halinde ufak pembe çiçekler açar. Bu çiçekler sonbahar sonu ve kışın, yaprakları dökülen bitki üzerinde, parlak, mor inci salkımları  şeklinde görülür.

 Merkezimizde üretimi yapılarak 2003 sonbaharında satışa çıkarılan, 25cm saksıda, 70-100cm boyda bitkinin, sera teslimi, KDV dahil fiyatı 16.800.000 liradır. Toptan alımlar için lütfen fiyat sorunuz.

 

 

Sayfa Başı