banner
palmiyemerkezi
anasayfa
ayinbitkisi
arsiv
bos1
baglantilar
iletisim
kitap
palmiye böceði
basýnda
siteyioneriniz
harita
sorular ve cevaplar
ulasim
lisan seç
intro
bos2
bos2
bos2

AYIN HABERLERİ

 
AYIN HABERLERİ                                              EYLÜL 2015

Ağustos Ayı sıcaklığı, mevsim normallerinin üzerinde seyretti. Rutin çalışmalara devam edildi.

Stajyer öğrencilerimizden; Solmaz Mohammadpour 06.08.2015 tarihinde, "Palmiye Merkezi’nin Kış Bahçelerinde Kullanılan Bitkileri",

 Cansu Ünlü 08.08.2015 tarihinde, "Palmiye Merkezi Rüya Bahçesi, Zakkum Kafe ve Ot Bahçesi bitkileri" konulu sunumlarını yaparak stajlarını başarı ile tamamladılar.

 18 Ağustos Salı günü,  Tarım Bakanlığı tarafından istilacı olduğu için üretimi yasaklanan Eichhornia crassipes (Su sümbülü) lerin imhasına başlandı.

31 Ağustos tarihinde Satış Bölümüne 1200 m² ek sera yapımı çalışmasına başlanıldı.

 Fotoğraflarda açan çiçeklerimizden İri Çiçekli Hibiskus (Hibiscus moscheutos), Çöl Kaşığı (Dasylirion serratifolium), Kırmızı Kaz Üzümü (Physalis franchetii), hibrit Çin Gülü (Hibiscus rosa sinensis hybrid) ilk çiçeğini açan Wallichia disticha palmiyesi görülmektedir. 

 

 

 

 

 

 
AYIN HABERLERİ                                              AĞUSTOS 2015

Temmuz Ayı eğitim ağırlıklı geçti. 4 Temmuz’da Kavakarası Sığla Ormanları, Özgüneş Seraları ve Tigem Bahçesine, 22 Temmuzda Kaunos Antik Kenti ve Ölemez Dağı’na teknik gezi yapıldı.

09 Temmuzda, Dokuzeylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Farmakoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Hülya GÜVEN  “Bitkisel Zehirlenmeler”, 10 Temmuzda kaktüs bilimci Taner Angay “Kaktüs ve Sukkulentler” konulu sunumlarını yaptılar.

16 Temmuz Şeker Bayramı arife günü, personel ve stajyerlerin katılımı ile bayramlaşma yapıldı.

21 Temmuz akşamı Sanayici Ahmet - Necmiye Ekmekçioğlu bahçelerinde, stajyerlere akşam yemeği verdi. Yemeğe Ankara Üniversitesi eski rektörlerinden Prof. Dr. Nusret Aras ve eşi Prof. Dr Gülseren Aras da katıldılar, öğrenciler ile sohbet ettiler.

23.07.2015 Akdeniz Üniversitesi'nden Zeynep KARABULUT ''Palmiye Merkezi Orman Altı Bitkileri ve Çevresi Bitkileri'',

27.07.2015 Adnan Menderes Üniversitesi'nden Berna DEMİR ''Palmiye Merkezi Palmetum Güney Bitkileri'',

28.07.2015 Akdeniz Üniversitesi'nden Fazilet PEKER ''Palmiye Merkezi'nde Tropik Sera Bitkileri'',

29.07.2015 Adnan Menderes Üniversitesi'nden Ercan BOZTEPE ''Palmiye Merkezi'nde Kaktüs Evi ve Çevresinde Bulunan Bitkiler'',

31.07.2015 Akdeniz Üniversitesi'nden Abdurrahim KUTLU ''Palmiye Merkezi'nde Aşure Bahçesi Bitkileri'' adlı sunumlarını yaparak stajlarını başarı ile tamamladılar.

 

 

 

 
AYIN HABERLERİİ                                              TEMMUZ 2015

 

Haziran ayı geçmiş yıllara göre daha yağışlı olarak geçti. Sulama üretim ve şaşırtmalara devam edildi. 2 Haziran salı günü Gıda Tarım Hayvancılık İl Müdürlüğünce düzenlenen, “Lider Çocuk Tarım Kampı” programı çerçevesinde, Zeynep Gönen İ.O dan, 18 öğrenci, 2 öğretmen ve 3 teknik personel bahçemizi ziyarete geldiler.

9 Haziranda Dr Ragıp Esener, Çukurova Üniversitesi Botanik Bahçesi Palmiyelerini tanımlamak ve kurulacak Palmetum’a yardımcı olmak için Adana’ya gitti.

12 Haziranda bahçemiz sınırında bulunan Devlet’e ait su kanalında 1 i Trionyx triunguis (Dev Nil Kaplumbağası) olmak üzere 20 dolayında ölü su kaplumbağası görüldü.  İlgili olması gereken mercilerin olayı duymasına karşın, ölüm nedenleri ile herhangi bir çalışma yapılmadı.

15 Haziranda stajyerlerimizin gelmesi ile eğitim programı başladı. Eğitime Akdeniz Üniversitesinden 3, Adnan Menderes Üniversitesinden 2, Ankara Üniversitesinden 2 Karadeniz Teknik Üniversitesinden 2 öğrenciye ilaveten, gönüllü programı çerçevesinde KKTC den 1, Ankara Üniversitesinden 2 ve genç programından 1 öğrenci katıldı. Karadeniz Teknik Üniversitesi öğrencileri stajı tamamlayamadan ayrıldılar.

Fotoğraflarda           Trionyx triunguis türü bir kaplumbağa, Haziran ayında çiçek açan bitkilerimizden: Mersin “Myrtus officinalis variegata”, Kelebek Verbenası “Verbena bonariensis”, Beyaz Renkli Şevkat Çiçeği “Agapanthus africanus alba” ve Ortanca “Hydrangea hortensis” görülmektedir.

 

 

 

 

 

 

AYIN HABERLERİ                                              HAZİRAN 2015

Mayıs ayı, satış ve sevkiyat ağırlıklı geçti, şaşırtma, bakım işlemlerine devam edildi. Sekterimiz Sadike Altınoluk, 1 Mayıs tarihinde sağlık nedeni ile Merkezimizden ayrıldı. Sadike Hanıma hizmetleri için teşekkür ediyor, sağlık ve mutluluk dolu günler diliyoruz.

18 Mayıs tarihinde Aysun Mutlu Sözbeyan, sekreter kadromuza katılarak çalışmaya başladı. Aysun Hanıma aramıza hoş geldin diyerek, başarılar diliyoruz.

19 Mayıs günü, Adnan Menderes Ü. Ziraat Fakültesinden 25, Fen Edebiyat Fakültesi, Biyoloji Bölümünden 43; 21 Mayıs günü İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesinden 45 kişilik öğretim üyesi ve öğrencilerden oluşan gruplar bahçemizi ziyaret ettiler.

09 Mayıs tarihinde, 3 saatte yaptığımız 25 m², geçici havuza fotoğrafta görüldüğü gibi Colocasia Black Magic (Kolokasya Kara Büyü) ve Equisetum hymale (Eküsetum) gibi bazı sulak alan bitkilerini yerleştirdik. Bunun dışında fotoğraflarda, açan ağaç ve çiçeklerimizden, Cinnamomum camphora (Kâfur Ağacı), Carbobrotus edulis (Kaz Ayağı), Clematis 'Ville de Lyon' (Klematis) ve Musella lasiocarpa (Altın Lotus) çiçeği görülmektedir.


AYIN HABERLERİ                                              MAYIS 2015

Nisan ayı hava sıcaklığı, mevsim normallerinin altında seyretti, yağmurlar devam etti. Bitki bakım, üretim ve taşıma işlemlerine devam edildi. Sezon nedeni ile yoğun bitki sevkiyatı yapıldı.

15 Nisan tarihinde, Koi Havuzu tamamen boşaltılarak temizlendi.

21 Nisan tarihinde, Yatağan 23 Nisan İlk Öğretim Okulu öğretmen ve öğrencilerinden oluşan 33 kişilik bir grup, Merkezimize yılın ilk toplu ziyaretini yaptılar.

24 Nisan, 1. Köyceğiz Havzası Çalıştayında, Dr Ragıp Esener tarafından Merkezi tanıtan bir sunum yapıldı.

Fotoğraflarda: Koi havuzu temizlenmesi, Yatağan 23 Nisan İÖO ziyareti, açan çiçeklerimizden Pitos “Pittosporum tobira” ve Keçi Bignonyası “Bignonia capreolata” görülmektedir.

AYIN HABERLERİ                                              NİSAN 2015

Mart ayı çok yağışlı ve hava sıcaklıkları, mevsim normallerinin altında olarak geçti. Özellikle yaprak döken veya soğuktan zarar gören bitkiler, büyümeye geçemediler. Havanın ısınmaması nedeni ile seralardaki bitkilerin dışarı taşınması, yapılamadı.

Merkez çalışmaları aynı tempoda devam etti. Selden zarar gören Sikas Serası, tabana yaklaşık 110 m³ moloz doldurularak 25 cm yükseltildi. Budamalar tamamlandı. Üretim ve saksı değiştirme çalışmalarına devam edildi. Sezon nedeni ile, satış ve bitki gönderilmeleri yoğunluk kazandı. Mart ayı sonunda stajyer seçimi sonlandırıldı.

Fotoğraflarda: Sikas Serası dolgu çalışması, açan çiçeklerimizden Erguvan “Cercis siliquastrum”, Kanarya Gülü “Kerria japonica”, Muz Yukka’sı “Yucca baccata”, Sabun Sarı Sabırlığı “Aloe saponaria”, Kırmızı Yapraklı Süs Eriği “Prunus cerasifera atropurpurea” görülmektedir.

AYIN HABERLERİ                                              MART  2015

Bitki üretim ve şaşırtmalarına hızlı bir şekilde devam edildi. Bahara hazırlık için, budama ve bakıma ağırlık verildi. Ocak ayı içinde geçirdiğimiz su baskınlarından sonra, üretim serası zemin yükseltme çalışmaları yapıldı. Şubat ayı soğuk ve bol yağışlı geçti. Merkezimiz peyzaj firmaları, bitki üreticileri ve bitki satıcıları tarafından ziyaret edildi.

2 Şubat 2015 tarihinde, Merkezimiz çalışanlarından Aysel Keski’nin annesi vefat etti. Kederli aileye, başsağlığı diliyoruz.

26 Şubat tarihinde emektar köpeğimiz Boncuk'u kaybettik. Boncuk Gölet yanı Köpek Mezarlığına gömüldü.

Fotoğraflarda üretim serası dolgu çalışması, kaybettiğimiz köpeğimiz Boncuk, yılın ilk açan çiçeklerinden Lale Çiçekli Manolya “Magnolia liliiflora” görülmektedir.

AYIN HABERLERİ                                               ŞUBAT  2015

02.01.2015 ve 30.01.2015 tarihlerinde merkezimiz küçük çaplı bir sel geçirdi. 04-07 Ocak tarihleri arasında gece donları yaşadık ısı -7 °C ye kadar düştü. Ancak seralarımızda önemli bir problem yaşanmadı. Ocak ayı içerisinde personelin çoğu yıllık izinlerini kullandılar. Bakım, budama, öğütme ve şaşırtmalara devam edildi.

07-09 Ocak tarihleri arasında Dr. Ragıp Esener tarafından çalışanlara eğitim dersi uygulaması yapıldı.

İşkur destekli eğitim programında Merkezimizdeki 6 aylık çalışmasını tamamlayan Peyzaj Mimarı Önder Üstündağ, Merkezimiz personel kadrosuna geçti.

Merkezimiz çalışanlarından Peyzaj Mimarı Nuriye Beyde ve Sekreter Sadike Altınoluk 19-20 ocak tarihleri arasında düzenlenen ilkyardım eğitim programına katılarak İlk Yardım Elamanı Sertifikası aldılar.

Dr.Ragıp Esener 26-30 Ocak tarihlerinde, Essen Fuarı ve Frankfurt Botanik Bahçesi ziyareti için Almanya ya gitti.

AYIN HABERLERİ                                               OCAK  2015

Aralık ayı mevsim normallerine göre oldukça ılık olarak geçti,  don olmadı. Kış hazırlıkları ile birlikte,  üretim ve şaşırtmalar da devam etti. Seraların eksiklikleri giderildi.

11.Aralıkta emektar köpeğimiz 2.Orfe’yi kaybettik. 2.Orfe Gölet yanı Köpek mezarlığına gömüldü.

Fotoğraflarda, kaybettiğimiz 2.Orfe, açan çiçeklerimizden Hibiscus mutabilis (Yol Hatmi), sonbahar yaprakları ile Ginkgo biloba (Mabet Ağacı), meyve ve çiçeği ile Arbutus unedo (Ağaç Çileği) ni görülmektedir.

* PEYZAJDA 4. BOYUT (AYIN BİTKİSİ)

* AYIN HABERLERİ 2010 ARŞİV

* AYIN HABERLERİ 2011 ARŞİV

* AYIN HABERLERİ 2012 ARŞİV

* AYIN HABERLERİ 2013 ARŞİV

* AYIN HABERLERİ 2014 ARŞİV

 

 

 

 

Sayfa Başı