banner
palmiyemerkezi
anasayfa
ayinbitkisi
arsiv
bos1
baglantilar
iletisim
kitap
palmiye böceði
basýnda
siteyioneriniz
harita
sorular ve cevaplar
ulasim
lisan seç
intro
bos2
bos2
bos2

NİLÜFER - SU KRALİÇELERİ

Palmiyelerin bitkiler dünyasının kraliçesi olarak tanımlanması gibi, nilüferler de su bitkilerinin, en güzelleri olarak, “Su Kraliçeleri” olarak bilinirler. Nilüferlerin tropik olanları ve soğuğa dayanıklı olan türleri vardır. Tropik olanlar da gece çiçek açanlar ve gündüz çiçek açanlar olarak ikiye ayrılırlar. Birçok tür doğal nilüfere karşın, daha gösterişli, daha az yer tutan, daha bol çiçek açan ve çiçek ömrü daha fazla olan hibridler tercih edilmektedir.

Merkezimiz nilüfer üretimi genelde soğuğa ve ülkemiz koşullarına uygun, dünyada en fazla tutulan, en kaliteli hibrid türlerden yapılmaktadır. Bu bölümde, yetiştirdiğimiz hibridlerden bazılarını kendi fotoğraflarımızla tanıtmak istiyoruz.

Nilüferlerin dikimleri, rizomlarının türlerine göre değişiklik göstermektedir. Bu nedenle aşağıda tanıtacağımız türlerin tümünün rizom özellikleri belirtilmiştir. Dikimde bu özelliklere dikkat edilmesi gerekmektedir.

Odorata ve Tuberosa: Rizomler 40 derece eğim ile yatay pozisyon arasında dikilebilir.
Marliac: 70 derece eğim ile yatay arası dikilebilir.
Pineapple (ananas): Dik olarak dikilmelidir.
Tüm rizomlarda sürgün ucu toprak seviyesinde veya toprağın hemen altında olmalıdır.

BEYAZ RENKLİ NİLÜFERLER

Nymphae alba: Avrupa ve Asya’da yaygın olarak, göller ve yavaş akan akarsularda doğal bulunan, soğuğa dayanıklı bir türdür. Ülkemizde Akdeniz bölgesinde yaygındır. Ortası sarı, kar beyazı çiçekleri ile gösterişli bir türdür. Çabuk büyüyen ve sudan çıkma eğiliminde olduğundan, küçük sığ havuzlar için uygun değildir. 40-90cm derinlikte suya gereksinim gösterir.

Denver: Çiçekleri krem renkli orta büyüklükte ve çok katlıdır. Bol çiçeklenme gösterir çiçekleri hafif kokuludur, yapraklarında kahverengi lekeler vardır. Rizomları, Marliac tipindedir.

Gonnore:Çok gösterişli, katmerli bir türdür. Şakayık’a benzeyen, iri, kar beyaz çiçekleri, ortada sarı polen keseleri ile dikkati çeker. İri, parlak yeşil renkli gösterişli yaprakları, bitkinin çok uzağına gitmez, uzun süre kalıcı olan çiçeklerle beraber, güzel bir görünüm gösterir. Bu kültüre “Kristal-Beyaz” da denilmektedir. Bitki uygun ortamda 150cm çapa ulaşabilir. Su derinliği 30-70cm olmalıdır.Rizomları  Marliac tipindedir.

Jerusalem Dawn: Hazorea Aquatic tarafından geliştirilmiş bir kültürdür. Yıldız şeklindeki çiçekleri orta büyüklüktedir, açtığı ilk gün çiçek kenarları hafif pembemsidir. Bol çiçek açan ve kokulu bir tür olup, gölgeye dayanıklıdır. Yapraklarında hafif lekeler vardır. Rizomları, Marliac tipindedir.
Virginalis: Büyük kar beyazı çiçekleri, yıldız şeklindedir. Çiçekler, su üzerinde dik olarak dururlar. Çok bol çiçek açar, hafif kokuludur. Yeni yapraklar koyu kırmızıdır. Rizomları, Marliac tipindedir.

 

SARI RENKLİ NİLÜFERLER

Joey Tomacik: İri yıldız şeklinde koyu sarı renkli çiçekleri vardır. Çiçekler suyun üzerinde dik olarak durur, hafif kokuludur. Bol çiçek açan bir türdür. Yaprakları hafif lekeler gösterir. Rizomları, Marliac tipindedir.
Marliacea Chromatella: Kanarya sarısı çiçekleri orta büyüklükte olup, belirgin kokusu vardır. Bol çiçekli bir türdür. Yaprakları kestane rengi lekeler gösterir. 40–70 cm su derinliğine gereksinimi vardır. Rizomları, Marliac tipindedir.
Oderata “Sulphurea”: Büyük yıldız şeklinde, hafif kokulu, kanarya sarısı renkli çiçekleri olan ufak bir türdür. Yaprakları küçük olup koyu renk lekeler içerir. 30cm su derinliği yeterlidir. Rizomları, Odorata-Tuberosa tipindedir.

 

PEMBE RENKLİ NİLÜFERLER

Firecrest: Orta büyüklükte yıldız şeklinde, hafif kokulu çiçekleri olan bir türdür. Oldukça bol çiçeklidir. Yaprakları küçüktür. Nispeten sığ sularda yetişir. Rizomları, Odorata-Tuberosa tipindedir.

 

Pink opal: İri yıldız şeklinde koyu pembe çiçekleri vardır. Oldukça bol çiçeklenme gösterir, çiçekleri hafif kokuludur. 30–70 cm su yüksekliğinde yetişirler. Rizomları, Odorata-Tuberosa tipindedir.
Hollandia: Erken çiçek açan ve çiçekleri bütün sezon devam eden bir nilüferdir.  İri ve çok katlı çiçekleri hafif kokuludur. 30–70 cm su yüksekliğinde yetişirler. Rizomları, Marliac tipindedir.
Madame Wilfron Gonnere: Çiçekler orta büyüklükte, çok katlı ve hafif kokuludur. Çiçeklerin ortası koyu pembe olup kenarlara doğru rengi açılır. Yaprakları parlak yeşildir, gölgeye dayanıklıdır. Rizomları, Marliac tipindedir.

Celebration: Geniş yıldız şeklindeki çiçekler koyu pembe şeklindedir. Oldukça bol çiçek açar ve kokuludur. Yeni yaprakları koyu kırmızıdır. Rizomları Odorata-Tuberosa tipindedir.

Mayla: Geniş yıldız şeklindeki çiçekleri, koyu pembe renklidir. Pembe nilüferlerin en büyük çiçekli olanlarındandır. Erken çiçek açar ve bütün sezon çiçekleri devam eder. Kokulu bir nilüferdir. Yeni yaprakları koyu kırmızıdır. Rizomları, Odorata-Tuberosa tipindedir.

 

KIRMIZI RENKLİ NİLÜFERLER

Attraction: Büyük havuzlar için çok gösterişli bir kültürdür. Kırmızı, hafif beyaz çizgileri olan çiçekleri 20cm çapa erişebilir, rengi ortadan kenarlara doğru açılır. Bol çiçekli, hafif kokuludur. Geniş yaprakları, yeşil renktedir. 30-120cm derinlikte yetişir. Rizomları, Marliac tipindedir.
Gloriosa: Çiçekleri yıldız şeklinde orta büyüklükte, koyu kırmızı renktedir. Bol çiçek açar, çiçekler hafif kokuludur. Yapraklar hafif, bazen de koyu lekelidir. Rizomları, Marliac tipindedir.
James Brydon: 1899 yılında Philadelphia’da Dreers Çiçekcilik tarafından üretilen bu bitki ABD de gümüş madalya kazandıktan sonra, İngiltere’ye getirilmiş ve 1906 yılında dereceye girmiştir. Aradan geçen yüz yıl içinde bitki değerinden hiç kaybetmemiş ve yeni varyeteler üretilmiştir.
Nilüferler arasında en popüler olanlardandır. Estetiği yanında, gölgeye kısmen dayanıklı olması da popülaritesini arttırmaktadır. 13-15cm çapındaki çiçeklerinin, dış yaprakları koyu pembe, içtekiler ise koyu kırmızıdır. Portakal rengi, polen saplarının uçları sarıdır. Kokulu olan çiçekler, bronz-koyu yeşil, yuvarlak yapraklarla sarılıdır. Bitki 120cm çapa ulaşır. Alçak ve derin sularda yetişebilmektedir, 30-70cm su derinliğine gereksinim gösterir. Rizomları, Marliac tipindedir.
Perry’s Baby Red: Küçük çiçekleri koyu kırmızı renkte olup kenarlara doğru rengi açılır. Bol çiçek açan bir türdür, çiçekleri hafif kokuludur. Rizomları, Odorata-Tuberosa tipindedir.

Burgundy Princess: Orta büyüklükteki çiçekleri,  koyu kırmızı renkte olup,kenarlara doğru rengi hafif açılır. Bol çiçeklenme gösterir ve hafif kokuludur.

Rizomları, Odorata-Tuberosa tipindedir.

 

Laydekeri Fulgens: Çiçekleri yıldız şeklinde, orta büyüklükte ve kırmızı renktedir. Bol çiçeklenme gösterir ve hafif kokuludur. Yaprakları hafif lekelidir. Rizomları, Marliac tipindedir.
Perry’s Red Glow: Çiçekler orta büyüklükte koyu kırmızı ve yıldız şeklindedir. Oldukça bol çiçeklenme gösterir, hafif kokuludur. Rizomları, Odorata-Tuberosa tipindedir.
Black Princess: Bordo kırmızısı renkli, iri çiçekleri mumsu görünümdedir. Orta derecede çiçeklenme gösterir ve hafif kokuludur. Rizomları, Odorata-Tuberosa tipindedir.

 

ŞEFTALİ RENKLİ NİLÜFERLER

Colorado: Çiçekleri iri yıldız şeklinde, şeftali renginde ve kokulu olan bir kültürdür. Çiçekleri suyun üstünde dik olarak dururlar. Bol çiçekli olup, kışın bile çiçek açmaktadır. Yaprakları hafif lekelidir. Rizomları, Marliac tipindedir.
Sunny Pink: Çiçekleri iri, yıldız şeklinde, şeftali renginde olan bir kültürdür. Bazen çiçek açtığı saptan yavru verebilir. Bol çiçekli ve kokuludur. Yapraklar koyu benekli veya lekelidir. Rizomları, Odorata-Tuberosa tipindedir.
Clyde İkins: Çiçekleri yıldız şeklinde, şeftali renginde ve çok iridir. Çiçekler su üstünde dik olarak dururlar, güzel kokuludur. Çok bol çiçek açar, don olmayan kış günlerinde bile çiçek verirler. Rizomları, Odorata-Tuberosa tipindedir.

 

DEĞİŞKEN RENKLİ NİLÜFER

Aurora: Aurora Latince değişken anlamına gelir, bu nilüfer çiçeğinin renk değiştirmesi nedeni ile bu ad verilmiştir. Küçük yapraklı ve kısa boylu bir türdür. Açarken bakır sarısı renkte olan çiçekleri, zamanla somon-portakal rengine dönerler. Yaprakları mozaik görünümünde, alacalıdır. Derin olmayan havuzlar ve kaplar için uygundur. Bitki çapı 60cm kadar olur, 20-60cm su derinliği gerekir. Rizomları, Pineapple (ananas) tipindedir.

 

CÜCE NİLÜFERLER

Helvola: Çiçekleri yıldız şeklinde, açık sarı renkte olan cüce bir türdür. Bol çiçek açar, hafif kokuludur ve gölgeye dayanıklıdır. Yaprakları koyu lekelidir. Rizomları, Pineapple (ananas) tipindedir.
Rubra: Çiçekleri küçük yıldız şeklinde, kırmızı renkli, polen kesecikleri ise portakal rengindedir. Devamlı çiçek açan kokulu bir türdür. Küçük yuvarlak, mor-yeşil yaprakların altları kırmızıdır. Boyları 30cm e kadar uzar. Sığ havuz ve kaplarda yetiştirilmeye uygun, gölgeye dayanıklı bir türdür.  Rizomları, Marliac tipindedir.

 

Sitemizde yayınlanan tüm resimler PALMİYE MERKEZİ'NE aittir, izinsiz yayınlanamaz.!

 

Sayfa Başı