banner
palmiyemerkezi
anasayfa
ayinbitkisi
arsiv
bos1
baglantilar
iletisim
kitap
palmiye böceði
basýnda
siteyioneriniz
harita
sorular ve cevaplar
ulasim
lisan seç
intro
bos2
bos2
bos2

NİLÜFER - SU KRALİÇELERİ

Palmiyelerin bitkiler dünyasının kraliçesi olarak tanımlanması gibi, nilüferler de su bitkilerinin, en güzelleri olarak, “Su Kraliçeleri” olarak bilinirler. Nilüferlerin tropik olanları ve soğuğa dayanıklı olan türleri vardır. Tropik olanlar da gece çiçek açanlar ve gündüz çiçek açanlar olarak ikiye ayrılırlar. Birçok tür doğal nilüfere karşın, daha gösterişli, daha az yer tutan, daha bol çiçek açan ve çiçek ömrü daha fazla olan hibridler tercih edilmektedir.

Merkezimiz nilüfer üretimi genelde soğuğa ve ülkemiz koşullarına uygun, dünyada en fazla tutulan, en kaliteli hibrid türlerden yapılmaktadır. Bu bölümde, yetiştirdiğimiz hibridlerden bazılarını kendi fotoğraflarımızla tanıtmak istiyoruz.

Nymphae alba (Beyaz): Avrupa ve Asyada yaygın olarak, göller ve yavaş akan akarsularda doğal bulunan, soğuğa dayanıklı bir türdür. Ülkemizde Akdeniz bölgesinde yaygındır. Fincan şeklinde, ortası sarı, kar beyazı çiçekleri ile gösterişli bir türdür. Çabuk büyüyen ve sudan çıkma eğiliminde olduğundan, küçük sığ havuzlar için uygun değildir. 40-90cm derinlikte suya gereksinim gösterir.

Gonnore (Beyaz): Çok gösterişli, katmerli bir türdür. Şakayık a benzeyen iri kar beyaz çiçekleri, ortada sarı polen keseleri , dışta yeşil çiçek sapı ile dikkati çeker. İri parlak yeşil renkli gösterişli yaprakları, bitkinin çok uzağına gitmez, uzun süre kalıcı olan çiçeklerle beraber, güzel bir görünüm gösterir.Bu kültüre “Kristal-Beyaz” da denilmektedir. Bitki uygun ortamda 150cm çapa ulaşır, su derinliği 30-70cm olmalıdır.

N.Oderata “Sulphurea” (Sarı): Küçük yapraklı, yıldız şeklinde, kanarya sarısı, hafif kokulu çiçekleri olan ufak bir türdür. Yapraklarında koyu renk lekeler vardır. 30cm su derinliği yeterlidir.

N.Oderata “Chromatella” (Sarı): Çiçekleri kanarya sarısı renkte, yaprakları kestane rengi lekeli, yeşildir. 45-75cm su derinliğine gereksinim gösterir.
 

“Aurora”(Değişken): Adından anlaşılacağı gibi renk değiştiren, küçük yapraklı ve kısa boylu bir türdür. Açarken bakır sarısı renkte olan çiçekler, somon-portakal rengine, daha sonra yakut kırmızısına dönerler.Yaprakları mozayık görünümünde, alacalıdır.Derin olmayan havuzlar ve kaplar için uygundur. Bitki çapı 60cm kadar olur, 20-60cm su derinliği gerekir.

“James Brydon”(Kırmızı): 1899 yılında Philadelphia’da Dreers Çiçekcilik tarafından üretilen bu bitki ABD de gümüş madalya kazandıktan sonra, İngiltere’ye getirilmiş ve 1906 yılında dereceye girmiştir. Aradan geçen yüz yıl içinde bitki değerinden hiç kaybetmemiş ve yeni varyeteler üretilmiştir. Nilüferler arasında en popüler olanlardandır. Estetiği yanında, gölgeye kısmen dayanıklı olması da popülaritesini arttırmaktadır. 13-15cm çapındaki çiçeklerinin, dış yaprakları koyu pembe, içtekiler ise koyu kırmızıdır. Portakal rengi polen saplarının uçları sarıdır. Kokulu olan çiçekler, bronz-koyu yeşil, yuvarlak yapraklarla sarılıdır. Bitki 120cm çapa ulaşır.Alçak ve derin sularda yetişebilmektedir, 30-70cm su derinliğine gereksinim gösterir.

“Attraction”(Kırmızı): Büyük havuzlar için çok gösterişli bir kültürdür. Kırmızı, hafif beyaz çizgileri olan çiçekleri 20cm çapa erişir. Geniş yaprakları, yeşil renktedir. 30-120cm derinlikte yetişir.

N.Pygmaea”Rubra”(Cüce-Kırmızı): Küçük kan kırmızı çiçeklerinin, polen kesecikleri portakal rengindedir, devamlı çiçek açan bir türdür. Küçük yuvarlak, mor-yeşil yaprakların altları kırmızıdır. Boyları 30cm e kadar uzar. Sığ havuz ve kaplarda yetiştirilmeye uygundur.

N.Oderata”Hollandia”(Pembe): Erken çiçek açan ve çiçekleri bütün sezon devam eden bir nilüferdir.  Çiçekler iri ve katlıdır.

N.Odorata “Fire Opal”(Pembe) : Çiçekleri orta büyüklüktedir. Sudan 15-20cm dışarı çıkan çiçekler, buket tanziminde kullanılır. pink-opal e benzerler. Mercan pembesi renkteki goncaları, silindiriktir. Çok narin görünüşüne karşın, kolaylıkla gelişir, 90cm çapa yayılırlar. 30-70cm su derinliğine adapte olurlar.

N.Odorata “Mayla”(Pembe): Erken çiçek açan ve bütün sezon çiçeği devam eden bir hibridtir. Çiçekleri yıldız şeklinde ve büyüktür.

N.Odorata “Firecrest”(Pembe): Küçük yapraklı, küçük pembe-beyaz çiçekleri olan bir türdür. Nisbeten sığ sularda yetişir.

N. “Colorado”(Şeftali): Şeftali rengi çiçekleri olan bir kültürdür. Çiçekleri sudan dışarı çıkma eğilimindedir.

Nilüfer Koleksiyonumuz

Attraction Attraction Hollandia Aurora
Chromatella Colorado Fire Crest
Fire Opal Chromatella Fire opal Gonnore
Gonnore rubra Hollandia James brydon
Mayla Mayla Nymphaealba
Rubra Sulphuria

 

Sitemizde yayınlanan tüm resimler PALMİYE MERKEZİ'NE aittir, izinsiz yayınlanamaz.!

 

Sayfa Başı